Mi is szeretjük a mézet, ezért gondossággal, odafigyeléssel készítjük el.
Családunk az 1950-es évek elejétől foglalkozik méhészettel. Édesapám, Billege Ottó tanításai alapján, mint 2. generációs méhészek férjemmel, Kincses Zoltánnal végezzük a méhészetünk szakmai munkáit.
Gödöllőn tanultunk, Dr. Ludányi István / Méhészetek Tudományának Doktora / vezetése alatt működő Oktató és Kutató Intézet szervezésében szakképzett méhészekként, valamint SZIE 2014. Méhegészségügyi képzés és szakvizsga alkalmából méhegészségügyi végzettséggel gyakoroljuk szakmánkat nap, mint nap. Az elmúlt években igyekeztünk a 3. generációt is elindítani, iskoláztatni méhészetből. Évente 300-400 körüli méhcsaládszámmal dolgozunk.
Mézet, viaszt, méhkenyeret, virágport, propoliszt, méhpempőt termelünk, vándor és álló méhészeteink segítségével. Egyszerre több telephely kialakításával és bevonásával. Méhcsaládokat a termelés igényéhez képest szaporítunk, méhanyákat saját méhészetünk részére tenyésztünk, kölyök és kiegészítő donor családokat képezünk, hogy folyamatos utánpótlást biztosítsunk a termelésünk gerincét adó közel 250 méhcsalád számára. Folyamatosan fejlesztjük a vállalkozásunkat, lépést tartunk a szakma fejlődésével.
2014-től tagja vagyunk és részt veszünk az ÖMKI vegyszermentes termelést előirányzó technológia tesztelési sorozatain. Azaz a konvencionális méhészet átáll a bio termelésbe. Mint minden szakma, a méhészet is folyamatosan fejlődik, változik, újabb és újabb eszközök, finomabbnál finomabb termékek termelése kerülnek látókörbe. Mézeinket az országos méz-versenyen Gyulán decemberben megmérettetjük. 3 év alatt 14 díjjal gazdagodtunk ebben Arany, Ezüst és Bronz díj is ékeskedik. Immáron 3-szor részt vettünk a novemberi Mézes Reggeli programokon. 2-szer Szigetszentmiklósi iskolát reggeliztettünk és kóstoltattunk. 2016-ban Ráckeve város iskoláját és mézes kalács készítését dotáltuk, több méhész kollegával együtt.
Méhészetünket gondosan telepítjük tájvédelmi területekre, erdészetek telephelyeire, ökogazdálkodók földjeire és saját telkeinkre, erdeinkbe. Igénybe veszünk állami és magánterületeket. Nem csak a szakma követeli meg a fejlesztéseket, hanem az ügyfelek, a mézkedvelők, a mézfogyasztók, gourmanok és ínyencek mind magasabb fokú kiszolgálása is elérhető ezáltal.
Kiszolgálunk cukrászokat, szakácsokat, helyi vendéglátó egységeket főző és sütőmézeinkkel. Mézes boltunkban a teljes választékot megtalálják a közvetlen mézfogyasztók. Több, mint 10 féle méz és mézkészítmény. Termékeink kóstolhatóak!
Nekünk, méhészeknek fontos a természet épsége, a méhek egészsége és a mézkedvelők megelégedettsége. A méz a Folyékony Arany, mely nap, mint nap az Önök asztalán található meg, mely hozzájárul az egészséges élethez.
Kincsesné Billege Krisztina és Kincses Zoltán
Szakképzett Méhész
A méhek repülő rovarok, amelyek közeli rokonságban állnak a darazsakkal és a hangyákkal. Külön vonalat képviselnek az Apoidea főcsaládban, jelenleg az Anthophilák közé soroltak. Megközelítőleg 20 000 ismert fajuk létezik, habár sokuk nincsen leírva, illetve besorolva. Ennek köszönhetően a számuk feltehetően magasabb. Az Antarktiszt kivéve az összes kontinensen előfordulnak.
A méhek legtöbbje alig ismert. A legkisebb a törpe méh (Trigona minima), ami körülbelül 2,1 mm hosszú. A legnagyobb a Megachile pluto – kifejlett egyedeinek hossza megközelíti a 39 mm-t. Az északi féltekén a leggyakrabban előforduló fajok a karcsúméhek (Halictidae) családjába tartoznak. Legismertebb fajuk a háziméh, amely több más fajhoz hasonlóan mézet termel.
A méhek kulcsszerepet töltenek be a növények beporzásában, és a virágos növények legfontosabb beporzói. Gyűjtenek pollent és nektárt is. A nektárt gyűjtő egyedek is poroznak be növényeket, de a pollent gyűjtők sokkal hatékonyabb beporzók. A legújabb elemzések szerint az emberiség élelmiszertermelésének mintegy harmada függ a rovarok beporzó tevékenységétől, nagyrészt a méhekétől.
Forrás: WIKIPEDIA